Oprav dům po babičce – metoda cukru a biče
Jak si možná většina z nás uvědomuje, žijeme v překotné době a mnohá dlouhodobá pravidla se mění.
Minule jsem rozebíral strategické výhody umístění České republiky v době postupně se měnících priorit. V průběhu tohoto týdne byl oznámen, pro některé nečekaně, balíček s názvem Oprav dům po babičce. Samotné uveřejnění v době přísných úspor mnohé překvapilo. Ti, kdo sledují, jak se v celé Evropské Unii postupně zpřísňují pravidla, toto ale považují pouze za další milník.
Tento balíček zapadá do již notoricky známé kategorie ZELENÁ ÚSPORÁM a prostředky v něm jsou použity z prodeje emisních povolenek. Podle průběžných informací je podobně postupováno napříč celou EU. EU již před lety nastavila kurz s pevnými mantinely, který je popsán rozsáhlou dokumentací s označením FIT for 55, která se zdaleka netýká pouze nemovitostí.
Cukr a bič
Dle mého názoru je tento typ dotací pouze jednou ze lžiček cukru, která bude občanům nabízena během nedlouhého okna příležitosti.
Po zavření tohoto okna přijde na řadu druhá část – bič popisující povinné minimální standardy Fit for 55. Podle nastavených cílů se státy budou muset snažit u většího množství starších obytných budov dostat na průměrnou úroveň energetické náročnosti D. Průkazy energetické náročnosti jsou vždy vydávány na 10let a vždy podle postupně vyvíjené metodiky.
Je to podobné jako u elektrospotřebičů, kdy se v průběhu času též zpřísňují pravidla a tak i možnost jejich využitelnosti. Pokud tedy máte možnost využít cukru, tak neváhejte. Až se okno příležitosti uzavře, může se stát že nemovitost v nejhorší kategorii bude hůře prodejná, v krajním případě téměř neprodejná. Dle současné metodiky se jedná o kategorii G (mimořádně nehospodárná) tj. většina nemovitostí postavených a nerekonstruovaných po roce 1990. V případě starší nemovitosti, do které již nechcete investovat ani řešit dotace, doporučuji neotálet a prodat jí raději dříve, než dojde ke zpřísnění standardu.