Your search results

Jak ovlivňuje klimatická změna volbu bydlení? 

Publikováno František Kudrna on 2. 8. 2023
0

Dobrý den, 

pokud kupujete nemovitost s plánem udělat z ní Váš nový domov, je třeba uvažovat v horizontu více let. Pro ilustraci – vždyť jen 9 let navštěvují děti základní školu.  Pokud byste dnes v roce 2023 měli prvňáčka, ukončí základní školu v roce 2032. To již budou platná mnohá opatření na adaptaci klimatickým změnám.

Minulý týden (25.7.2023) byla Radou Evropské unie přijata nová směrnice o energetické účinnosti, která zpřesňuje koridor, kterým se jednotlivé státy mají ubírat v oblasti budov, průmyslu a dopravy. Těmito kroky se Evropská unie nesnaží pouze zpomalit již započaté změny, ale především usnadnit občanům přizpůsobení se novým environmentálním podmínkám.

Zadržováním vody proti oteplování krajiny

Pan profesor Petr Sklenička (rektor České zemědělské univerzity) již léta pracuje na projektech chytré krajiny. Nově přijatá adaptační opatření této změny rozděluje do 3 kategorií.

  • Ochlazování povrchu
  • Zadržování vody
  • Šlechtění

Pokud tedy kupujeme starší nemovitost s cílem v ní bydlet a udělat z ní postupem času svůj domov, měli bychom s rekonstrukcí uvažovat o vsakování vody do půdy / nádrží. Je třeba přemýšlet nad zahradou nejen jako okrasným prvkem, ale i jako přírodním „chladičem“ krajiny a chytře pracovat s vodou – a to jak s pitnou, tak s dešťovou i odpadní.  Ať už se má jednat o zachytávání dešťové body pro účely zalévání či vybudování jílového jezírka, v budoucnu budou takovéto kroky považovány za samozřejmost.

Pan profesor Sklenička nejen, že vyjmenovává tato opatření, ale i zdůrazňuje, že rychlost zavádění těchto kroků zaostává za rychlostí klimatických změn.

Myslím si tedy, že není úplně nejlepší doba na vyčkávání na lepší dobu koupě a následné rekonstrukce. Z ekonomického hlediska se zvyšující se poptávkou po těchto stavebních úpravách, které budou finančně podporovány jednotlivými státy, bude stále náročnější sehnat kvalitní stavební firmy a nutný materiál. Pokud tedy zvažujete koupi starší nemovitosti k rekonstrukci, neváhejte mě kontaktovat, rád Vám pomohu s výběrem nemovitosti i jejím nákupem.

Compare Listings