Your search results

Jak se nestát otrokem vlastní nemovitosti? 

Publikováno František Kudrna on 24. 8. 2023
0

Dobrý den, 

pohlížejme na nemovitosti z nadhledu, tak jako hospodáři. Měli bychom přemýšlet jako správci majetku, který se snažíme nejen udržovat, ale i rozvíjet.

Za mojí realitní praxi jsem se mnohokrát setkal s tím, že vlastníci na plno využívají určitou nemovitost 
jen po určitý čas a poté se buď stanou jejími otroky, nebo vymyslí alternativní fungující model využití nemovitosti. Pokud člověk nenajde vhodné využití pro svou nemovitost, je možná na čase zvážit její prodej. 

Typickým příkladem je mladá rodina, která využije dům s větší zahradou i ovocnými stromy:

  • Děti mají bezpečný prostor na hraní i lezení po stromech.
  • Zahrádka může přinést i vítané plody ovoce. Ořešák se hodí nejen na vlašské ořechy, ale svou dominancí zastíní prostor výrazně lépe než nejlepší slunečník.
  • Mladá rodina může nejen, využít těchto výhod, ale přidává se též možnost edukace vlastních dětí. Děti si sami mohou pěstovat různé rostliny, naučit se mnoha praktickým dovednostem atp.

Toto období je krásné a pro velký dům s velkou zahradou ideální.

Bydlení dům s velkou zahradou

Změna v rodině – změna nemovitosti?

Když děti postupně vylétávají z hnízda, začíná další období. Zahrady jsou užívány spíše pragmaticky či okrasně a v úrodné roky již mnohé stále nebaví sbírat velké množství padajících jablek, švestek a třešní. V podzimní čas nastupuje sklizeň a mnoho práce s listím a přípravou zahrady na zimu. Pokud se o tento prostor aktivně starají alespoň dva lidé s pozitivním vztahem k fyzické práci a přírodě, může být práce zálibou a koníčkem.

Bohužel někdy osud ponechá takovéto břímě na jednotlivcích nebo lidech bez zájmu o takovou činnost a pokud nemá rodina jasný plán, bývá nejrozumnější nemovitost prodat a předat další generaci, která ji užije naplno se vším, co si místo zaslouží.

Někdy k tomuto kroku není dostatek odvahy a strach z neznámého, ale pokud postupně chřadne zdraví vlastníka (správce), podobně a vcelku rychle chřadne zahrada, sad a vše kolem. Stromy zarůstají, zahrada je plná plevele a na samotné nemovitosti se postupně vyvstává větší množství problémů.

Tento efekt samozřejmě negativně ovlivňuje cenu nemovitosti.

Proto si myslím, že uvažováním nad nemovitostmi tímto způsobem je dobré nejen pro samotný dům, ale i jeho vlastníka.

Může se tedy snadno stát, že se ocitnete na křižovatce a nebudete vědět, co s nemovitostí dále. Zda ji přenechat někomu z rodiny, kdo plně využije její potenciál, nebo zda se rozhodnete vyčkávat na lepší dobu prodeje. Velmi doporučuji zamyslet se vždy i nad tím, jaké náklady ponese údržba nemovitosti. Zda Vás za několik let bude stále ještě těšit natírat ploty, hrabat listí, případně se strachovat, co napáchá další bouřka nebo poryv větru. Další možností je rozhodnutí nemovitost dobře prodat. A zaměřit se na to, jak Vaši nemovitost vnímá kupující. 

Jak vnímá Vaší nemovitost kupující ?  Můžete si zkontrolovat ZDE.

Compare Listings