Polopravdy z realitního trhu, díl 1.
Se znovu rostoucí aktivitou na realitním trhu se ve veřejném prostoru začíná opět objevovat řada polopravd, mýtů i vyložených nesmyslů. Některé z nich vznikají pouhou nevědomostí, jiné jsou výsledkem překroucení faktů ze strany velkých společností a jejich existence je čistě účelová. V následujících několika textech bych se rád pokusil ty nejrozšířenější rozebrat a vnést do problematiky trochu více světla.
Pozemek – menší nerovná se levnější
Během poslední doby se pravidelně setkávám s názorem, že na širší okolí Prahy by na realitním trhu měla být aplikována podobná kritéria, jako na centrum metropole. Někteří developeři rádi zmiňují, že „mladí lidé“ nemají peníze na velké zahrady, a proto je nutno změnit územní plány a zahrady zmenšit. Slyšel jsem i názor, že ideální velikost pozemků je 400 m2, které jsou dostatečné pro rodinný dům.
Obecně je pravda, že větší velikost pozemku může stavbu prodražovat. Z vlastní zkušenosti ale také vím, že pokud je místní územní plán v konkrétní lokalitě přísnější a pro stavbu vyžaduje např. 800 m2, ceny takto velkých pozemků v dané lokalitě neporostou oproti těm miniaturním zdaleka tolik. Povolení výstavby na miniaturních pozemcích, které si bude moci dovolit velké množství lidí, povede samozřejmě k nárůstu ceny m2. V takové lokalitě může být cena za m2 malého pozemku výrazně výše, než je v okolí běžné. Podobné pravidlo mezního užitku samozřejmě platí i u miniaturních bytů. Potřeba bydlení je zajištěna. Kupující si koupí dostupné bydlení, ale za výrazně vyšší cenu za m2, než by bylo u většího bytu.
Dalším plusem většího pozemku je samozřejmě možnost využití – ať už okrasně, hospodářsky (zahradničení), či pro hraní vašich dětí.
Sklep – důležitější, než se může zdát
Během prezentace nové územní studie jsem ze strany architektů opakovaně zaslechl, že sklep je příliš drahou částí domu, kterou si mladí nemohou dovolit, a proto jej neplánují. Je tomu opravdu takto?
Z realitní praxe vídám, jak se žije v domech bez sklepů. Vlastníci na začátku říkají, jak je to super, nemusejí řešit žádné problémy s vlhkostí, zvedající se spodní vodou při deštích, nemusejí nic větrat. Obvykle si ale libují jen do okamžiku, než začnou řešit ovoce a zeleninu ze zahrady. Pokud nám na pultech ceny brambor kolísají jako akcie na kapitálových trzích, pak vlastnící těchto rodinných domů přemýšlejí nad boudami, zahradními domky a dalšími místy, kam by tyto potraviny uložili.
Pro mne je tedy sklep velmi chytrou investicí, která umožňuje rodinám nakupovat potraviny, když je jejich doba sklizně (a cena je tedy rozumnější). Dále se výborně hodí pro různé technologie, prádelny atp.
Pokud se zajímáte o nemovitosti, myslím si, že je chytré zamyslet se, co je pro Vás vhodné.