Your search results

Mýty a polopravdy z realitního trhu, díl 2. 

Publikováno František Kudrna on 19. 10. 2023
0

Dobrý den, 

cenu pozemku vedeného v katastrálním území konkrétní obce ovlivňuje více faktorů. Polohatvarsklonsousedé či hlučnost jsou jen některými z nich. Pokud je součástí takového pozemku stavba ve špatném technickém stavu, mnozí automaticky odečtou z ceny pozemku náklady na případnou demolici nezbytnou pro to, aby mohli započít výstavbu nového domu.

Tento pohled může být v mnoha územích zavádějící a vůbec nezahrnující místní zvyklosti a omezení. V žádaných lokalitách i na první pohled nezajímavá stavba může být výbornou příležitostí ke koupi a následné rekonstrukci. Níže rozebírám různé úhly pohledu na takovou nemovitost.

Nemovitost ve špatném technickém stavu

Nemovitost ve špatném technickém stavu? Výhra, ne přítěž!

Jedním z podstatných aspektů, který kupující často zapomenou vzít v potaz, je vliv územního regulačního plánu platného v konkrétním místě. Tato regulativa mimo jiné specifikuje, co je v daném místě možné postavit, a především co je nutné dodržet. Závazné dokumenty většinou regulují výšky staveb (počty podlaží), zastavitelnost území (podíl zeleně) i minimální velikosti stavebních parcel (jak pro výstavbu rodinných domů či průmyslových objektů, tak v případě bytových jednotek). Z těchto důvodů se v některých obcích setkáváme s byty, které vypadají jako řadové rodinné domy, nebo s byty 1+1 o velké výměře.

Čím je tento typ regulace přísnější, tím více pozitivně ovlivňuje cenu pozemků s již postavenými nemovitými věcmi (dům, garáž, kůlna atp.). Pokud v daném území něco již legálně stojí, tak i když by byl např. územní plán přísnější než situace v terénu, není třeba nic měnit.  Proto platí, že každá věc se počítá. Každé popisné nebo evidenční číslo je bonusem.

Případné stavební řízení pro rekonstrukci je výrazně méně administrativně i časově náročné na požadavky, než administrativa,a hlavně faktické požadavky (PENB, odstupy, požární požadavky, retenční nádrže atp.) nutné pro výstavbu novostavby v takto regulovaném území.

Rodinný dům Rudná

Další výhodou, která se krátkodobě může propsat do ceny pozemků, je vhodnost nemovitostí pro využití dotačních titulů – např. velmi aktuální Oprav dům po babičce, nebo nová Zelená úsporám.

Pokud využijete všech těchto výhod, můžete na pozemky s domy před celkovou rekonstrukcí, nahlížet jinou optikou, než je běžné, a možná pro Vás bude koupě takové nemovitosti výhodnou volbou.

Právě připravujeme k prodeji jednu takovou nemovitost, která splňuje mnohá kritéria uvedená výše. Nemovitost je situována v centrální části vyhledávané a vcelku přísně regulované lokality Rudná u Prahy. Nemovitost sice zatím není veřejně inzerována, pokud by Vás ale zajímaly podrobnosti nebo případná prohlídka, neváhejte se ozvat! Společně pak můžeme uskutečnit prohlídku při nejbližší příležitosti. 

Rodinný dům Rudná u Prahy

Compare Listings