Your search results

Bydlení v nájmu versus vlastnické bydlení

Publikováno František Kudrna on 15. 12. 2023
0

Období adventu je již v plném proudu. Většina lidí tento vánoční čas tráví v rodinném kruhu, nebo prožívají Vánoce jinak. Proto jsem tentokrát článek o realitních polopravdách přenesl na pohled rodinného života.Na názor jsem se dotazoval lidí z více generací, aby se nejednalo čistě o můj subjektivní pohled sebe, jakožto otce čtyř dětí. Každá generace má logicky jiné vnímání téže věci. Ti starší se ohlížejí a s vlastní zkušeností sledují některá rozhodnutí mladší generace s tolerancí a nadhledem.  Říkají si: “Jsou mladí a musí si na mnohé věci přijít sami”.  Zjistil jsem, jak velké téma, které se týká i nemovitostí, je rodičovství. Je to věc, která je poslední dobou odkládána na dobu neurčitou a tento životní milník je v mladé generaci považován za další úkol na dlouhém seznamu.

Dítě a cestování?

Nemalá skupina především třicátníků žijících ve městech preferuje nájemní bydlení. Bydlení v nájmu, dle mnoha průzkumů, ve své současné tržní podobě příliš rodinnému životu nepomáhá. Na dotaz ohledně četnosti stěhování mi bylo odpovězeno, že pokud jsou v jednom bytě 2 roky, tak to mladí lidé často považují za úspěch. Tento dotaz nebyl cílen nikterak nemajetným, nebo neplátcům. Tyto dvojice se svými protějšky pouze odmítaly vysoké tempo zdražování nájemného. Tomuto kočovnému stylu životu už přizpůsobili i snahu o minimalizování hmotných majetků, aby nebylo stěhování dle starého pořekadla “lepší vyhořet než se stěhovat”.

V této sociální “bublině” se mladí stále ujišťují, že na rodičovství je pořád dostatek času a jejich zvyky se nemusí nikterak měnit.  Velmi intenzivním tématem je: Jak mít dítě a moci s ním stále stejně intenzivně cestovat po celém světě?

Pokud se přeci jen tento typ „kočovných“ nájemníků rozhodne založit rodinu, měli by vědět, že tímto krokem se stanou opravdu “dospělými” a budou muset více přemýšlet nad tématy, která starší generace považuje za běžná -a to už od jejich čerstvé dospělosti. Zakládání rodin bylo, z mnoha pragmatických důvodů, dříve běžně ve věku 18-25 let. 

Rodiče tak měli daleko více sil na mnohé radosti i starosti, nemuseli tolik řešit různé zdravotní komplikace a další se stářím často přicházející problémy. Narozením dítěte se z těchto dvou lidí stane rodina a ne nadarmo se říká, že je to základní stavební kámen naší společnosti. 

Narozením dítěte vše teprve začíná – a jak bylo řečeno v Básnících, “něco končí a něco začíná”. Je to vykročení do opravdové dospělosti. Mladá rodina bude muset více přemýšlet, jak vybudovat kvalitní zázemí pro své děti, jak řešit a plánovat finance, jak vychovávat děti…

Z pohledu realit je tedy třeba volit jiný přístup. Především přemýšlet nad delším časovým horizontem nájmu (což není v dnešní době vůbec jednoduché), nebo nad koupí vlastní nemovitosti. Delší horizont mladší generace považuje za určitou “kotvu”, ale právě proto se dříve používal tento obrat, že se někdo usadil a založil rodinu – “zakotvil”.

Tento delší horizont je důležitý především v době, kdy děti začnou chodit do školky a následně do školy. Mnohé děti těžko nesou častá stěhování, potřebují být součástí nějaké party kamarádů, aby se mohli společně rozvíjet a zažívat mnohá dobrodružství, na která si budou rádi vzpomínat v dospělosti. Vždyť vzpomeňte na svoje dětství, co bylo pro Vás podstatné a důležité.  

Vím, že při současné ceně hypotečních úvěrů je vlastnické bydlení hůře dostupné, ale i banky očekávají, že za rok můžeme být na nižších úrokových sazbách a tuto vysokou hladinu si nemusíme fixovat na 5 nebo 10 let. Ideální je si vše řádně připravit, rozmyslet a být připraven jako zemědělec čekající na déšť. Až přijde ten správný okamžik, tak jej využít a udělat ten důležitý krok. A s tímto krokem – a s volbou nemovitosti pro váš život – vám rád pomohu

Compare Listings