Your search results

Proč je dobré sledovat / zajímat se o rozhodování ČNB ve vztahu k nemovitostem?

Publikováno František Kudrna on 23. 2. 2024
0

Dobrý den, 
 
jak jistě většina lidí sledující zprávy v televizi, na internetu nebo novinách zaznamenala informaci
o snížení úrokových sazeb o 0.5% ( 50 bazických bodů).
 
Pro mnohé to bude znít jako malá změna proti 6,25% (současné 2 týdenní REPO sazbě), která určuje jak si české koruny v krátkém horizontu váží ČNB. Na tuto událost musíme ale nahlížet s větším odstupem a sledovat vývoj rozhodování, tj. směr jakým se naše centrální banka rozhodla vykročit. Každé takovéto rozhodnutí má určitou setrvačnost nejen na hypoteční trh.
 


Pro lepší představu lze přirovnat taková to rozhodnutí jako by vydal kapitán zámořské lodi příkaz ke změně kurzu lodi. Pro každou změnu je třeba počítat s velkou setrvačností a ani případná korekce nezafunguje hned. Proto je tak důležité nasměrování, především plánovaný výhled a očekávání
a následná plnění vytyčených kritérií. Loď musí proplouvat mezi vyznačenými bójemi aby se nikde nepřiblížila mělčině, nebo se nedostala do jiného nebezpečí.
 
Pokud nám tedy mezinárodní trhy a jiné externí vlivy nepřipraví nějakou významně mimořádnou situaci. Měly by se postupně snižovat jak sazby nastavované centrální bankou tak s určitým zpožděním též hypoteční sazby bank, které poskytují půjčky ke koupi nemovitostí.
 
Stejné pravidlo by samozřejmě mělo platit pro úvěry v době fixace (banky zde většinou nabídnou o něco horší úrokovou sazbu, kterou je většinou možno vyjednat do tržní podoby). Pro tento segment zákazníků bank je a bude v tomto roce změna úroků po fixaci, nejčastěji 3 či 5 leté i tak očekávanou změnou k horšímu (před pěti lety se u úvěrů na bydlení úroková sazba pohybovala mezi 2-3%), ale ne již tak jako v průběhu minulého roku.  
 
Toto příznivější nastavení trajektorie (kurzu)  bude samozřejmě pozitivně ovlivňovat trh nemovitostí, protože bude postupně přibývat množství zájemců, kteří si budou moci koupit nemovitost v určité cenové hladině.

Compare Listings