Your search results

Proč kupovat (a prodávat) starší domy?

Publikováno František Kudrna on 3. 4. 2023
0

V kontextu ne zcela příznivě se vyvíjející ekonomické situace sahá čím dál více lidí po možnosti pořízení starší nemovitosti namísto novostavby. Taková investice s sebou nese určitá rizika, ale i nepochybné výhody.

Proč volit starší nemovitost?

  • Starší nemovitosti bývají již zabudované ve obcích či městech. Sousedé i všichni místní vědí kde se dům nachází a začlenění v rámci dané obce pro Vás může být jednodušší, než pro majitele novostaveb. Navíc, pokud si koupíte dům již v existujícím území, nekupujete si jen stavbu, ale často znovu dáte život zajímavému místu.
  • Pro obec je velkou výhodou, že se obyvatelé nepřesouvají pouze do novostaveb na jejich periferiích, ale přirozeně obnovují její původní zástavbu. V ulicích si znovu hrají děti a sousedé mají příjemné zpestření již zažitých pořádků.

Jak starší dům nacenit?

Cenotvorba u starších domů by neměla opomenout nutnost rekonstrukce a její rozsah. Většina zájemců o starší nemovitosti počítá cenu jako součet POŘIZOVACÍ ceny + náklady REKONSTRUKCE = CELKOVÁ cena. Tato celková cena je často maximum toho, co si mohou dovolit. Není ale neobvyklé, že rekonstrukce často řádově přesáhne původní očekávané výdaje a z původně rozumně vypadající investice se tak může stát komplikace. Stejně tak se stává, že dojem z na první pohled ideální nemovitosti ve výsledku kazí různé vady na kráse. Pozor si tedy dejte zejména na:

  • Technický stav budovy: Dispozice domu, různé praskliny, nosné příčky či špatný stav rozvodů vody, odpadů nebo elektřiny – to vše se může zdát na první pohled v pořádku a během rekonstrukce Vám připravit nepříjemné překvapení. Pokud se na inspekci těchto věcí necítíte sami, požádejte známého stavaře, projektanta nebo jiného odborníka, ať jde na prohlídku s Vámi.
  • Právní vady: Územní plán nebo exekuce mohou být zásadními okolnostmi pro Vaše rozhodování.
  • Okolí: Je v dostupné vzdálenosti škola, školka, obchod, lékárna? Nemusíte pro každou maličkost vytáhnout auto, nebo využít jiný způsob dopravy? Jaké jsou sousedské vztahy (nestěhujete se na rafandu)? A ta louka, na kterou máte idylický výhled – nevznikne tam za pár let obchodní centrum nebo jiná výstavba?

Pro koho je tedy stará nemovitost ideální?

Ideální majitel staré nemovitosti Ideální majitel novostavby
Kladný vztah k fyzické práci, dokáže si poraditPřenechá práce na domě odborníkům
Chce vybudovat domov a náklady na rekonstrukci si rozloží v čase Rozpočet je důležitý, ale má rezervu
Rád se zapojí do života v obciStěhuje se za klidem, ne za životem na vsi
Nebojí se práce v domě nebo na zahradě Nepotřebuje ke štěstí starosti s údržbou zahrady

Pokud se finálně rozhodujete, zda zvolit cestu rekonstrukce starší nemovitosti, zde uvádím pár opomíjených bonusů starších nemovitostí:

  • Ve starších domech na vesnicích bývají často sklepní prostory, ideální pro technické místnosti nebo skladování ovoce a zeleniny.
  • Pokud se jedná o domy se zahradou, jejich rozměry nejsou řešeny minimalisticky jako u novostaveb. Na těchto zahradách jsou zpravidla vzrostlé stromy, na jejichž plody nečekáte dalších 10 let. Letní vedra pod korunami stromů jsou daleko příjemnější, než pod slunečníkem.
  • Pokud se rozhodnete mít psa či chovat drůbež nikdo na vesnici, a to i za hranicí Prahy, se nad tím nebude podivovat či pohoršovat. Pro spoustu lidí časy, kdy měli slepice, králíky, případně kachny nejsou tak vzdálené.

Pro mnohé zájemce začíná být samostatnost, soběstačnost aktuálním tématem, a to co před deseti lety bylo považováno za přežité je znovu aktuální. Pokud i Vy uvažujete o koupi starší nemovitosti, nebo naopak o způsobu, jak tu Vaši co nejlépe zpeněžit, neváhejte mě kontaktovat.

Compare Listings