Your search results

Kdo neprodá v dubnu prodá za míň

Publikováno František Kudrna on 28. 3. 2023
0

Dobrý den,

Během pár měsíců se nám nemovitostní trh postupně proměnil z rostoucího (býčího trhu) na klesající (medvědí trh). Faktorů, které ovlivňují současnou situaci je spousta. Postupně většina centrálních bank navýšila základní úrokové sazby na hodnoty, které jsou pro realitní trhy nepoužitelné.

Pokud si například někdo bude chtít koupit nemovitost v České republice za 9.5 mil Kč, tak musí splňovat tato kritéria při 80% hypotečním úvěru:

  • Vlastní zdroje 1.900.000,- Kč
  • Úvěr 7.600.000,- Kč

Při zachování jedné z podmínek ČNB – tedy že splátka musí představovat maximálně 45% příjmu – se pak dostáváme (s využitím hypotéční kalkulačky a soudě podle dat ČNB) na následující čísla:

Tento příklad je pouze ilustrativní (výrazně zjednodušující), pro pochopení postupného poklesu cenové hladiny na straně poptávky (kupujících).

Na straně nabídky (prodávajících) již cca rok přibývá počet inzerátů nemovitostí na prodej.

K běžným důvodům prodeje bytů a domů se přidávají – refixace hypotéky (většinou po 5 letech), nedostatek financí v rodinách (energie, inflace).

Pokud se jen lehce zamyslíte nad těmito základními faktory, tak je postupné snižování cenové hladiny nevyhnutelné. Vybral jsem pouze ty hlavní faktory, které jsou v realitní praxi nejvíce viditelné a pro pochopení dobře ilustrující.

Realitní trh v období medvědího trhu má svá specifika jak na straně kupujících, tak pro ty, kdo chtějí nemovitost prodat. Pokud se v podobné situaci nacházíte, neváhejte mě kontaktovat.

Compare Listings