Your search results

Jak bydlet v Praze ve vlastním a ušetřit?

Publikováno František Kudrna on 18. 5. 2023
0

Vlastnické bydlení se u nás stále těší velké oblibě, vzhledem k aktuální ceně nemovitostí ale není pro mnoho lidí dostupné. Toto ještě více než pro zbytek naší země platí pro Prahu, kde se například průměrná cena za metr čtvereční vlastního bytu pohybuje v některých městských částech i vysoko nad hranicí 100 000 Kč.  Zajímavou alternativou přitom mohou být čím dál oblíbenější pražské periferie – satelity. 

Nesporná výhoda bydlení v Praze je velmi propracovaná síť hromadné dopravy. Praha je fakticky celá propojená různými typy dopravy a většinou není problém se odkudkoliv dostat do centra nebo na druhý konec metropole vcelku rychle. Mnoho lidí v Praze si myslí, že za hranicí města je dopravní obslužnost o několik úrovní horší, a tomuto paradigmatu následně odpovídá i rozdíl v ceně nemovitostí za hradbami hlavního města a před nimi.

Tento výrazný rozdíl cenové hladiny vzpomínal námi skoro již zapomenutý televizní seriál Sňatky z rozumu, který již v prvním díle barvitě popisuje spekulaci na nákupu pozemků za hradbami tehdejší Prahy 19. století. 

Pokud chcete kvalitně bydlet v podobné dostupnosti, jako jsou oblíbené pražské satelity, stačí si jen udělat výlet hromadnou dopravou do vnějších pásem Prahy. Možná se budete divit, že hned za hranicí metropole se za výrazně lepší komfort žití zaplatíte výrazně méně.

Pokud zvažujete bydlení v některé z okrajových částí Prahy, doporučuji se při vyhlížení nemovitosti zaměřit třeba i na tyto oblasti

  • Vlak za hranicí Prahy má výhody podobné metru, v zimních měsících je navíc často spolehlivější, než autobusy. 
  • Supermarket v okolí je nutnost, stejně tak se ale hodí mít alespoň malý koloniál v docházkové vzdálenosti. 
  • Pro každodenní fungování rodin je nutná také přítomnost školy / školky v okolí. 
  • Snadný spoj do některého z nákupních center na okrajích Prahy Vám značně zjednoduší život. 

Chcete bydlet jako v domě, ale nechcete platit veškeré náklady na opravy. Zajímavou alternativou je například nemovitost v Chrášťanech (hned za hranicí Prahy) – byt 3+1 se třemi sklepy a zahrádkou k užívání, francouzským oknem přímo do zeleně a parkování, to je zde samozřejmostí.

Compare Listings