Dobrou zprávou je, že i v takto uměle ztíženém prostředí je stále z čeho vybírat. Jak je možné s touto situací naložit? Pro zodpovězení této otázky bych Vám rád ukázal jiný úhel pohledu použitelný pro výběr vhodné nemovitosti, kde hrají hlavní roli cenové hladiny. Dle mých praktických zkušeností z realitního trhu můžeme nemovitosti určené na bydlení rozdělit do několika skupin, a to pro zjednodušenou ilustraci takto:

První kategorií jsou nemovitosti do 3 až 4 mil. Kč. Tyto nemovitosti jsou relativně dostupné pro rodiny i jednotlivce s průměrným měsíčním příjmem. Proto se jedná o nejžádanější vlastní bydlení. Velká poptávka v této kategorii neumožňuje uspokojení všech kupujících (tzn. každý zájemce o takovouto nemovitost nemusí být úspěšný). Je potřeba sledovat nabídky častěji a být připraven rychle reagovat. Pro prodávající je tato kategorie jistota rychlejšího prodeje, kde není prostor pro jednání o ceně ze strany kupujících. Pokud hodnota nemovitosti odpovídá inzerované ceně, prodávající má častěji možnost výběru kupujícího.

Další kategorií jsou nemovitosti nad 4 až 5 mil. Kč do cca 8 mil. Kč. Poptávka po těchto nemovitostech není tak silná jako u předchozí kategorie. Především za hranicí Prahy můžeme nalézt nemovitosti s velmi dobrým vyvážením poměru kvalita/cena. U starších nemovitostí cena většinou odpovídá skutečnému stavu. Kupující mají více času na výběr a více prostoru pro jednání o podmínkách obchodu. Zájemci jsou často lidé, kteří získali v poslední době větší finanční obnos, např. v podobě dědictví nebo podnikatelského úspěchu.

Poslední kategorií jsou nemovitosti nad 8 až 10 mil. Kč. Tato skupina je velmi specifická a pokud je za takovouto cenu kupováno bydlení pro jednu rodinu, jedná se především o luxusní nemovitosti nebo nemovitosti na velmi dobré adrese, přepychová sídla s nádechem exklusivity. 

Celý text naleznete zde.: https://frantisekkudrna.cz/clanek/prodej-a-nakup-nemovitosti-za-hranici-prahy

Připadá vám, že tahle informace je pro vás dobrou informací? To mě těší, protože se vzdělávám ve svém oboru. Pokud budete chtít vy či kdokoli z vašeho okolí poradit s nemovitostí, neváhejte se na mě obrátit.

Stáhněte si zdarma

Jak úspěšně a samostatně prodat svou nemovitost

zpracováním osobních údajů